Jump to content

Dryadria

Members
  • Content count

    39
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

Everything posted by Dryadria

  1. Hi! ^-^ So I was playing around at the test dummies and made this, every second rotation Exsanguinate will be a guaranteed crit-pen as Elemental Force and Fatal Flourish lines up. I use Blood Spike to afflict the target, its afflict lasts for 5 seconds, which means that we can get 4 or 5 hits on it per rotation, depending on where we use it. Active abilities: Blood Boil, Fire Manifestation, Blaze, Exsanguinate, Blood Spike, Do or Die, Short Fuse, Scorched Earth. Passive abilities: Elemental Force, Fatal Flourish, Highly Strung, Lethality, Twist the Knife, Brawler, Seal the Deal, Searing Magnesium Rotation: Blood Boil Blood Boil Fire Manifestation Scorched Earth Blood Spike Blood Boil Blood Boil Blood Boil Blaze Exsanguinate Blood Boil Blood Boil Fire Manifestation Blood Boil Blood Spike Blood Boil Blood Boil Blaze Exsanguinate Thoughts? Anyone else have some interesting crit-pen builds? :3
  2. Guaranteed crit-pen on consumer

    Heres a video: https://www.youtube.com/watch?v=T2l0rYKO7Lw&feature=youtu.be
  3. Guaranteed crit-pen on consumer

    Or maybe it was Boiling Blood ^^' oops
  4. Pink forum Fashion Event!

    ​Grats!!
  5. Average additive and multiplicative buff percentages of builders So i decided to calculate the average additive and multiplicative buff percentage for builders in a fight! I didn't calculate abuse or aggression because best case scenario and they will proc at your consumers, meaning they wont affect your builders (which this is about). Worst case scenario and you buff your builders doesn't matter since you'll do a lot less overall dps anyways since your consumers didn't get buffed. I also didn't account for equilibrium, since you want that on your consumers, and not your builders. It also doesn't matter if the buffs are cast after 3, 4 or 5 builders, since you will still get the same amount of builders in the buffs. I assumed you would never glance. And since theres a 40% chance to pen i just assume twist the knife will proc every third hit for the beginning. Since it's very common to use a channeled ability at elemental force I wrote "Consumer 3" three times because they have a 2.5 sec cast time. Average additive buffs for builders Lethality, Twist The Knife, Minor Weapon Signets, Do or Die, Short Fuse Additive buffs used right before consumers to get the most out of them. sec let ttk min do sho builder 1 3 6 0 0 builder 2 3 6 0 0 builder 3 3 6 0 0 builder 4 6 6 0 0 builder 5 6 6 0 0 buffs Consumer 1 Consumer 2 Consumer 3 Consumer 3 Consumer 3 builder 10 9 6 20 20 builder 10 9 6 20 20 builder 10 9 6 20 20 builder 10 9 6 0 0 rest of fight 10 9 6 0 0 72 sec fight How many builders 9,5*7 + 4 = 60 5*7 + 4 = 39 Lethality (10*34 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1) / 39 = 355 / 39 = 9,1026 Twist the Knife (9*34 + 6*2 + 3*3) / 39 = 327 / 39 = 8,3846 Minor Weapon Signets (6*39) / 39 = 234 / 39 = 6 Do or Die (25*3) / 39 = 75 / 39 = 1,9231 Short Fuse (20*3) / 39 = 60 / 39 = 1,5385 Combined 9.1026 + 8,3846 + 6 + 1,9231 + 1,5385 = 20,9487% 28,5 sec fight (3 rotations) How many builders 9,5*3 = 24 5*3 = 15 Lethality (10*10 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1) / 15 = 115 / 15 = 7,6667 Twist the Knife (9*10 + 6*2 + 3*3) / 15 = 111 / 15 = 7,4 Minor Weapon Signets (6*15) / 15 = 90 / 15 = 6 Do or Die (25*3) / 15 = 75 / 15 = 5 Short Fuse (20*3) / 15 = 60 / 15 = 4 Combined 7,6667 + 7,4 + 6 + 5 + 4 = 30,0667% 11,5 sec fight (assuming you start every rotation with builders) How many rotations 9,5 + 2 = 10 How many builders 5 + 2 = 7 Lethality (10*2 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1) / 7 = 35 / 7 = 5 Twist the Knife (9*2 + 6*2 + 3*3) / 7 = 39 / 7 = 5,5714 Minor Weapon Signets (6*7) / 7 = 42 / 7 = 6 Do or Die (25*2) / 7 = 50 / 7 = 7,1429 Short Fuse (20*2) / 7 = 40 / 7 = 5.7143 Combined 5 + 5,5714 + 6 + 5.7143 + 5.7143 = 29,4286% Average multiplicative buffs for builders Exposed, crits and pens. DABS used after 3 builders to proc equilibrium, laceration and coney island band for the consumers. I won't take these buffs into this equation because hopefully they land on the consumers and not the builders. Crit damage: 77.25% Pen damage: 74% sec exp DA BS Builder 6 no no Builder 8 no no Builder 10 no no Buffs Builder 12 yes yes Builder 14 yes yes Consumer 1 Consumer 2 Consumer 3 Consumer 3 Consumer 3 Builder 20 yes yes Builder 20 yes no Builder 20 yes no Rest of fight 20 no no DA + BS: Crit chance: 45% Pen chance: 80% Critpens: 0,45*0,8 = 0,36 = 36% Crits: 45 - 36 = 9% Pens: 80 - 36 = 44% Critpens: 36% Only exposed: 100 - 9 - 44 - 36 = 11% DA: Crit chance: 45% Pen chance: 40% Critpens: 0,45*0,4 = 0,18 = 18% Crits: 45 - 18 = 27% Pens: 40 - 18 = 12% Critpens: 18% Only exposed: 100 - 27 - 12 - 18 = 43% Rest of fight: Crit chance: 5% Pen chance: 40% Critpens: 0,05*0,4 = 0,02 = 2% Crits: 5 - 2 = 3% Pens: 40 - 2 = 38% Critpens: 2% Only exposed: 100 - 3 - 38 - 2 = 57% 1st builder: 3 exposed ((1,7725*1,06 - 1)*0,03) + ((1,74*1,06 - 1)*0,38) + ((1,7725*1,74*1,06 - 1)*0,02) + (0,06*0,57) = 0,0264 + 0,3209 + 0,0454 + 0,0342 = 0,4269 42,69% 2nd builder: 4 exposed ((1,7725*1,08 - 1)*0,03) + ((1,74*1,08 - 1)*0,38) + ((1,7725*1,74*1,08 - 1)*0,02) + (0,08*0,57) = 0,0274 + 0,3341 + 0,0466 + 0,0456 = 0,4537 45,37% 3rd builder: 5 exposed ((1,7725*1,1 - 1)*0,03) + ((1,74*1,1 - 1)*0,38) + ((1,7725*1,74*1,1 - 1)*0,02) + (0,1*0,57) = 0,0285 + 0,3473 + 0,0479 + 0,057 = 0,4807 48,07% 4th builder: 6 exposed, DA, BS ((1,7725*1,12 - 1)*0,09) + ((1,74*1,12 - 1)*0,44) + ((1,7725*1,74*1,12 - 1)*0,36) + (0,12*0,11) = 0,0887 + 0,4175 + 0,8835 + 0,0132 = 1,4029 140,29% 5th builder: 7 exposed, DA, BS ((1,7725*1,14 - 1)*0,09) + ((1,74*1,14 - 1)*0,44) + ((1,7725*1,74*1,14 - 1)*0,36) + (0,14*0,11) = 0,0919 + 0,4328 + 0,9057 + 0,0154 = 1,4458 144,58% 6th builder: 10 exposed, DA, BS ((1,7725*1,2 - 1)*0,09) + ((1,74*1,2 - 1)*0,44) + ((1,7725*1,74*1,2 - 1)*0,36) + (0,2*0,11) = 0,1014 + 0,4787 + 0,9723 + 0,022 = 1,5744 157,44% 7th + 8th builder: 10 exposed, DA ((1,7725*1,2 - 1)*0,27) + ((1,74*1,2 - 1)*0,12) + ((1,7725*1,74*1,2 - 1)*0,18) + (0,2*0,43) = 0,3043 + 0,1306 + 0,4862 + 0,086 = 1,0071 100,71% The rest of the fight: 10 exposed ((1,7725*1,2 - 1)*0,03) + ((1,74*1,2 - 1)*0,38) + ((1,7725*1,74*1,2 - 1)*0,02) + (0,2*0,57) = 0,0338 + 0,4134 + 0,0540 + 0,114 = 0,6152 61,52% 72 sec fight: 39 builders (0,4269 + 0,4537 + 0,4807 + 1,4029 + 1,4458 + 1,5744 + 1,0071*2 + 0,6152*31) / 39 = 26,8698 / 39 = 0,6870 68,70% 28,5 sec fight (3 rotations): 15 builders (0,4269 + 0,4537 + 0,4807 + 1,4029 + 1,4458 + 1,5744 + 1,0071*2 + 0,6152*7) / 15 = 12,105 / 15 = 0,807 80,7% 11,5 sec fight (starting with builders): 7 builders (0,4269 + 0,4537 + 0,4807 + 1,4029 + 1,4458 + 1,5744 + 1,0071) / 7 = 6,7915 / 7 = 0,9702 97,02% Results: 72 sec fight: Additive: 20,9487% Multiplicative: 68,70% 28,5 sec fight: Additive: 30,0667% Multiplicative: 80,7% 11,5 sec fight: Additive: 29,4286% Multiplicative: 97,02%
  6. So when i was lying in bed yesterday trying to fall asleep, i realised something. I did every rotation as 8 seconds, instead of 9,5... dancing blade have a 2,5 sec cast time, not 1 sec >.< So the 60 sec fight is actually 72 seconds, and the 24 sec fight is 28,5, the 10 sec fight is 11,5 sec. And to count the amount of rotations it should be 9,5 + 4 for the 72 sec fight, and 9,5 + 2 for the 11,5 sec fight. Derp -.-
  7. This is a melee dps build I came up with today... it's pretty strong ^^ I've copied this from a DPS guide i wrote on my cabals forum [Four]. I've only played this game for about 4 months now, so there is a lot of things I do not know, and I'm very open to constructive criticism ^.^ Build: http://www.tsw-builder.com/#21v211165222104235135146a10p612421121932845210836a11 Hammer/Blade Burst DPS Decent sustainable DPS Elemental Force, Momentum Augments: Grand Slam - Piercing Sling Blade - Fierce Molten Steel - Brutal Dancing Blade - Ferocious Full Momentum - Accelerating Steel Echo - Accurate Masters House - Curing Starting rotation: Grand Slam EF1 M1 Grand Slam EF2 M2 Grand Slam EF3 M3 Grand Slam EF4 M4 Grand Slam EF5 M5 Molten Steel EF6 M Full Momentum Molten Steel EF7 M Dancing Blade EF Timber EF1 Sling Blade EF2 Grand Slam EF3 M1 Grand Slam EF4 M2 Grand Slam EF5 M3 Grand Slam EF6 M4 Grand Slam EF7 M5 Dancing Blade EF Molten Steel EF1 M Grand Slam EF2 M1 Grand Slam EF3 M2 Grand Slam EF4 M3 Grand Slam EF5 M4 Grand Slam EF6 M5 Molten Steel EF7 M Dancing Blade EF Regular rotation: Timber EF1 Grand Slam EF2 M1 Grand Slam EF3 M2 Grand Slam EF4 M3 Grand Slam EF5 M4 Grand Slam EF6 M5 Molten Steel EF7 M Dancing Blade EF Sling Blade EF1 Grand Slam EF2 M1 Grand Slam EF3 M2 Grand Slam EF4 M3 Grand Slam EF5 M4 Grand Slam EF6 M5 Molten Steel EF7 M Dancing Blade EF Why these abilities: Grand Slam - Strong single target builder, and it's important to use a hammer builder since it builds momentum for you, making your Molten Steels more powerful.Sling Blade - Filler ability, since it only have a 15 sec cooldown you can alternate it with Timber to keep the Momentum right.Molten Steel - Not the most powerful single target consumer, but the 15% extra critical power and 30% extra crit chance makes up for it. Put a brutal augment on it to get the crit chance even higher.Dancing Blade - A channeled attack, meaning if you use it on Elemental Force, every hit of it will crit, making it very powerful.Timber - Timber is a very strong attack, and also applies a very strong Damage Over Time effect on the enemy.
  8. Hammer/Blade DPS build for 1.11

    ​Thank you!!! :3 *whew*
  9. Hammer/Blade DPS build for 1.11

    Damn, found a mistake! 60 sec fight: 39 builders(0,4269 + 0,4537 + 0,4807 + 1,4029 + 1,4458 + 1,0071 + 0,6152*33) / 39 = 25,5187 / 39 = 0,654365,43%
  10. Hammer/Blade DPS build for 1.11

    Here comes the average multiplicative buffs. Exposed, crits and pens. DABS used after 3 builders to proc equilibrium, laceration and coney island band for the consumers. I won't take these buffs into this equation because hopefully they land on the consumers and not the builders. I hope I didn't mess the math up, or missed anything Crit damage: 77.25% Pen damage: 74% sec exp DA BS Builder 6 Builder 8 Builder 10 Buffs Builder 12 yes yes Builder 14 yes yes Molten steel Molten Steel Dancing Blade Dancing Blade Dancing Blade Timber Sling Blade Builder 20 yes Builder 20 Builder 20 DA + BS: Crit chance: 45% Pen chance: 80% Critpens: 0,45*0,8 = 0,36 = 36% Crits: 45 - 36 = 9% Pens: 80 - 36 = 44% Critpens: 36% Only exposed: 100 - 9 - 44 - 36 = 11% DA: Crit chance: 45% Pen chance: 40% Critpens: 0,45*0,4 = 0,18 = 18% Crits: 45 - 18 = 27% Pens: 40 - 18 = 12% Critpens: 18% Only exposed: 100 - 27 - 12 - 18 = 43% Rest of fight: Crit chance: 5% Pen chance: 40% Critpens: 0,05*0,4 = 0,02 = 2% Crits: 5 - 2 = 3% Pens: 40 - 2 = 38% Critpens: 2% Only exposed: 100 - 3 - 38 - 2 = 57% 1st builder: 3 exposed ((1,7725*1,06 - 1)*0,03) + ((1,74*1,06 - 1)*0,38) + ((1,7725*1,74*1,06 - 1)*0,02) + (0,06*0,57) = 0,0264 + 0,3209 + 0,0454 + 0,0342 = 0,4269 42,69% 2nd builder: 4 exposed ((1,7725*1,08 - 1)*0,03) + ((1,74*1,08 - 1)*0,38) + ((1,7725*1,74*1,08 - 1)*0,02) + (0,08*0,57) = 0,0274 + 0,3341 + 0,0466 + 0,0456 = 0,4537 45,37% 3rd builder: 5 exposed ((1,7725*1,1 - 1)*0,03) + ((1,74*1,1 - 1)*0,38) + ((1,7725*1,74*1,1 - 1)*0,02) + (0,1*0,57) = 0,0285 + 0,3473 + 0,0479 + 0,057 = 0,4807 48,07% 4th builder: 6 exposed, DA, BS ((1,7725*1,12 - 1)*0,09) + ((1,74*1,12 - 1)*0,44) + ((1,7725*1,74*1,12 - 1)*0,36) + (0,12*0,11) = 0,0887 + 0,4175 + 0,8835 + 0,0132 = 1,4029 140,29% 5th builder: 7 exposed, DA, BS ((1,7725*1,14 - 1)*0,09) + ((1,74*1,14 - 1)*0,44) + ((1,7725*1,74*1,14 - 1)*0,36) + (0,14*0,11) = 0,0919 + 0,4328 + 0,9057 + 0,0154 = 1,4458 144,58% 6th builder: 10 exposed, DA ((1,7725*1,2 - 1)*0,27) + ((1,74*1,2 - 1)*0,12) + ((1,7725*1,74*1,2 - 1)*0,18) + (0,2*0,43) = 0,3043 + 0,1306 + 0,4862 + 0,086 = 1,0071 100,71% The rest of the fight: 10 exposed ((1,7725*1,2 - 1)*0,03) + ((1,74*1,2 - 1)*0,38) + ((1,7725*1,74*1,2 - 1)*0,02) + (0,2*0,57) = 0,0338 + 0,4134 + 0,0540 + 0,114 = 0,6152 61,52% 60 sec fight: 39 builders(0,4269 + 0,4537 + 0,4807 + 1,4029 + 1,4458 + 1,0071 + 0,6152*33) / 39 = 25,5187 / 39 = 0,654365,43% 24 sec fight (3 rotations): 15 builders (0,4269 + 0,4537 + 0,4807 + 1,4029 + 1,4458 + 1,0071 + 0,6152*9) / 15 = 10,7539 / 15 = 0,7169 71,69% 10 sec fight (my rotation): 5 builders (0,4269 + 0,4537 + 0,4807 + 1,4029 + 1,4458) / 5 = 4,21 / 5 = 0,842 84,2% 10 sec fight (start with builders): 7 builders (0,4269 + 0,4537 + 0,4807 + 1,4029 + 1,4458 + 1,0071 + 0,6152) / 7 = 5,8323 / 7 = 0,8332 83,32%
  11. Cleanup vs Perjury - Machine Tyrant

    I'd say perjury, since it's hard to get everyone to use CU at the right time, and if all dpsers have to equip shotgun their dps will drop massively. Perjury = faster kill 1 passive doesnt change that much in dps output ^^
  12. Hammer/Blade DPS build for 1.11

    ​yeah i know it doesnt really matter... but 2 dps more is still 2 dps more ^.^ lol tsk whoopsie >.<
  13. Hammer/Blade DPS build for 1.11

    So i decided to calculate the average additive buff percentage four builders in a fight... this is messy im sorry >.< I also probs forgot maaaaaany things I didn't calculate abuse or aggression, because honestly i have no idea how to include the buff percentage, the chance to proc, the duration plus the cooldown... Also best case scenario they will proc at your consumers, meaning they wont affect your builders (which this is about). Worst case scenario and you buff your builders doesnt matter since you'll do a lot less overall dps anyways since your consumers didnt get buffed. I also didnt account for equilibrium, since you also want that on your consumers, and not your builders. It also doesnt matter if the buffs are cast after 3, 4 or 5 builders, since you will still get the same amount of builders in the buffs. I also assumed you would never glance. And since theres a 30% chance to pen i just assume twist the knife will proc every third hit for the beginning. sec let tsk sha mas sho builder 1 3 6 builder 2 3 6 builder 3 3 6 builder 4 6 6 builder 5 6 6 buffs molten steel molten steel dancing blade dancing blade dancing blade timber sling blade builder 10 9 6 20 20 builder 10 9 6 20 20 builder 10 9 6 20 20 builder 10 9 6 rest of fight 10 9 6 60 sec fight how many builders 8*7 + 4 = 60 5*7 + 4 = 39 lethality (10*34 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1) / 39 = 355 / 39 = 9,1026 twist the knife (9*34 + 6*2 + 3*3) / 39 = 327 / 39 = 8,3846 shattering (6*39) / 39 = 234 / 39 = 6 masters house (20*3) / 39 = 60 / 39 = 1,5385 short fuse (20*3) / 39 = 60 / 39 = 1,5385 combined 9.1026 + 8,3846 + 6 + 1,5385 + 1,5385 = 26,5642 24 sec fight (3 rotations) how many builders 8*3 = 24 5*3 = 15 lethality (10*10 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1) / 15 = 115 / 15 = 7,6667 tsk (9*10 + 6*2 + 3*3) / 15 = 111 / 15 = 7,4 shattering (6*15) / 15 = 90 / 15 = 6 masters house (20*3) / 15 = 60 / 15 = 4 short fuse (20*3) / 15 = 60 / 15 = 4 combined 7,6667 + 7,4 + 6 + 4 + 4 = 29,0667 10 sec fight (assuming you use my rotation) how many rotations 8 + 2 = 10 how many builders 5 lethality (5 + 4 + 3 + 2 + 1) / 5 = 15 / 5 = 3 twist the knife (6*2 + 3*3) / 5 = 21 / 5 = 4,2 shattering (6*5) / 5 = 30 / 5 = 6 combined 3 + 4,2 + 6 = 13,2 10 sec fight (assuming you start every rotation with builders) how many rotations 8 + 2 = 10 how many builders 5 + 2 = 7 lethality (10*2 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1) / 7 = 35 / 7 = 5 twist the knife (9*2 + 6*2 + 3*3) / 7 = 39 / 7 = 5,5714 shattering (6*7) / 7 = 42 / 7 = 6 masters house (20*2) / 7 = 40 / 7 = 5.7143 short fuse (20*2) / 7 = 40 / 7 = 5.7143 combined 5 + 5,5714 + 6 + 5.7143 + 5.7143 = 28 soooo messyyyyy
  14. Hammer/Blade DPS build for 1.11

    Aww thank you soooo much Ciritty!! :DDD I totally see what you mean now! ^.^
  15. Hammer/Blade DPS build for 1.11

    ​As I've said I havn't played this game for long and there is a lot I dont know, I'm eagerly awaiting the numbers!! ^.^
  16. Hammer/Blade DPS build for 1.11

    just realised that the shattering signets were already counted into the base damage, so should have done 113% instead of 119%, but the result would be the some so doesnt really matter I guess
  17. Hammer/Blade DPS build for 1.11

    ​Yay :3 To me it seems like grand slam is better, so id be very interested in knowing exactly why smash will outperform it ^^
  18. Hammer/Blade DPS build for 1.11

    ​i did include short fuse (without the passive), and the minor signets (shattering) which gives 6% because of having equilibrium on the third minor tali. As far as ive seen, the only time anyone uses the short fuse passive is when you have a bufftank, otherwise its not worth it Also, this is if every single buff procs at the same time, and only then, does smash do more damage, and this is very rare so grand slam is gonna perform better
  19. Hammer/Blade DPS build for 1.11

    About smash / grand slam... With the gear I currently have equipped: Smash - 480 damage, Grand Slam - 450 + 67 damage. With all buffs: Twist the knife, lethality, shattering signets, equilibrium, masters house, short fuse, aggression, abuse: 9 + 10 + 6 + 15 + 20 + 20 + 15 + 24 = 119% Smash: 480 + (480 * 1.19) = 1051.2 Grand Slam: 450 + (450 * 1.19) + 67 = 1052.2 With only the passive buffs: Twist the knife, lethality, shattering signets: 9 + 10 + 6 = 25% Smash: 480 + (480 * 0.25) = 600 Grand Slam: 450 + (450 * 0.25) + 67 = 629.5 Unless i totally messed up the maths, it seems like grand slam is better One thing thats definitely better with Smash is that the Critical Hits are gonna be stronger ^-^ I also didn't take Exposed into account, since thats a multiplicative buff, meaning it affects the proc aswell.
  20. Ohai! Name's Amanda, or Dryadria in game, I make music and stuffs... hope you likez! :3 Facebookz! https://www.facebook.com/HeartResetMusic Soundcloudz! https://soundcloud.com/heartresetmusic
  21. Heart Reset, music by moi!

    ​We have a few more comming up yeah, just need to figure out how to overcome some things :3
  22. Heart Reset, music by moi!

    ​most of the work goes on in my head, then putting it together doesnt take long ^.^
  23. Hammer/Blade DPS build for 1.11

    i usually put curing on my self-buff, because then equi will proc just before my consumers :3 if you had it on sling blade youd have to do like 5 builders, sling blade, molten steel, dancing blade, full momentum, molten steel and so on
  24. Hammer/Blade DPS build for 1.11

    yeah i was thinking that Smash would be more efficient (bec of what you mentioned)... but wasnt sure ^^ and i dont have a coney )': but youre right, curing on sling blade could be better ^^ it woulndt proc in buffs though, meaning coney and equi wouldnt proc for the buffed consumers... And ive never been to tswdb so had no idea there were builds there, my bad, sorry
×