Jump to content
Sign in to follow this  
Dryadria

Hammer/Blade DPS build for 1.11

Recommended Posts

Ciritty    169

Aww thank you soooo much Ciritty!! :DDD I totally see what you mean now! ^.^

​Np! :D If you ever get bored you can do the same for First Blood, which is probably a better builder in very long fights but how long- well we'd have to check! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dryadria    20

So i decided to calculate the average additive buff percentage four builders in a fight... this is messy im sorry >.<

I also probs forgot maaaaaany things xD 

 

I didn't calculate abuse or aggression, because honestly i have no idea how to include the buff percentage, the chance to proc, the duration plus the cooldown...
Also best case scenario they will proc at your consumers, meaning they wont affect your builders (which this is about). Worst case scenario and you buff your builders doesnt matter since you'll do a lot less overall dps anyways since your consumers didnt get buffed.
I also didnt account for equilibrium, since you also want that on your consumers, and not your builders.
It also doesnt matter if the buffs are cast after 3, 4 or 5 builders, since you will still get the same amount of builders in the buffs.

I also assumed you would never glance. And since theres a 30% chance to pen i just assume twist the knife will proc every third hit for the beginning.

 

sec             let    tsk    sha    mas   sho
builder        1      3      6    
builder        2      3      6
builder        3      3      6
builder        4      6      6
builder        5      6      6
buffs
molten steel    
molten steel    
dancing blade    
dancing blade    
dancing blade    
timber
sling blade
builder        10      9      6      20      20
builder        10      9      6      20      20
builder        10      9      6      20      20    
builder        10      9      6
rest of fight 10      9      6

 

60 sec fight

how many builders
8*7 + 4 = 60
5*7 + 4 = 39

lethality
(10*34 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1) / 39 = 355 / 39 = 9,1026

twist the knife
(9*34 + 6*2 + 3*3) / 39 = 327 / 39 = 8,3846

shattering
(6*39) / 39 = 234 / 39 = 6

masters house
(20*3) / 39 = 60 / 39 = 1,5385

short fuse
(20*3) / 39 = 60 / 39 = 1,5385

combined
9.1026 + 8,3846 + 6 + 1,5385 + 1,5385 = 26,5642

 

24 sec fight (3 rotations)

how many builders
8*3 = 24
5*3 = 15

lethality
(10*10 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1) / 15 = 115 / 15 = 7,6667

tsk
(9*10 + 6*2 + 3*3) / 15 = 111 / 15 = 7,4

shattering
(6*15) / 15 = 90 / 15 = 6

masters house
(20*3) / 15 = 60 / 15 = 4

short fuse
(20*3) / 15 = 60 / 15 = 4

combined
7,6667 + 7,4 + 6 + 4 + 4 = 29,0667

 

10 sec fight (assuming you use my rotation)

how many rotations
8 + 2 = 10

how many builders 
5

lethality
(5 + 4 + 3 + 2 + 1) / 5 = 15 / 5 = 3

twist the knife
(6*2 + 3*3) / 5 = 21 / 5 = 4,2

shattering
(6*5) / 5 = 30 / 5 = 6

combined
3 + 4,2 + 6 = 13,2

 

10 sec fight (assuming you start every rotation with builders)

how many rotations
8 + 2 = 10

how many builders 
5 + 2 = 7

lethality
(10*2 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1) / 7 = 35 / 7 = 5

twist the knife
(9*2 + 6*2 + 3*3) / 7 = 39 / 7 = 5,5714

shattering
(6*7) / 7 = 42 / 7 = 6

masters house
(20*2) / 7 = 40 / 7 = 5.7143

short fuse
(20*2) / 7 = 40 / 7 = 5.7143

combined
5 + 5,5714 + 6 + 5.7143 + 5.7143 = 28

soooo messyyyyy :o

Edited by Dryadria
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciritty    169

Not messy at all! :P just wrote TSK instead of TTK (Twist The Knife)! 

It's important to note however that in 10second fight builders don't really make a dent either way... xD Oh well, min maxing is fun! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dryadria    20

Not messy at all! :P just wrote TSK instead of TTK (Twist The Knife)! 

It's important to note however that in 10second fight builders don't really make a dent either way... xD Oh well, min maxing is fun! :P

​yeah i know it doesnt really matter... but 2 dps more is still 2 dps more ^.^

lol tsk whoopsie >.<

Edited by Dryadria

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dryadria    20

Here comes the average multiplicative buffs. 
Exposed, crits and pens.
DABS used after 3 builders to proc equilibrium, laceration and coney island band for the consumers. I won't take these buffs into this equation because hopefully they land on the consumers and not the builders.

I hope I didn't mess the math up, or missed anything xD

Crit damage:    77.25%
Pen damage:    74% 

sec              exp   DA    BS
Builder        6
Builder        8
Builder        10
Buffs
Builder        12     yes    yes
Builder        14     yes    yes
Molten steel
Molten Steel
Dancing Blade
Dancing Blade
Dancing Blade
Timber
Sling Blade
Builder        20     yes
Builder        20    
Builder        20    

 

DA + BS:
Crit chance: 45%
Pen chance: 80%
Critpens: 0,45*0,8 = 0,36 = 36%
Crits: 45 - 36 = 9%
Pens: 80 - 36 = 44%
Critpens: 36%
Only exposed: 100 - 9 - 44 - 36 = 11%

DA:
Crit chance: 45%
Pen chance: 40%
Critpens: 0,45*0,4 = 0,18 = 18%
Crits: 45 - 18 = 27%
Pens: 40 - 18 = 12%
Critpens: 18%
Only exposed: 100 - 27 - 12 - 18 = 43%

Rest of fight:
Crit chance: 5%
Pen chance: 40%
Critpens: 0,05*0,4 = 0,02 = 2%
Crits: 5 - 2 = 3%
Pens: 40 - 2 = 38%
Critpens: 2%
Only exposed: 100 - 3 - 38 - 2 = 57%

 

1st builder:
3 exposed
((1,7725*1,06 - 1)*0,03) + ((1,74*1,06 - 1)*0,38) + ((1,7725*1,74*1,06 - 1)*0,02) + (0,06*0,57) =
0,0264 + 0,3209 + 0,0454 + 0,0342 = 0,4269
42,69%

2nd builder:
4 exposed
((1,7725*1,08 - 1)*0,03) + ((1,74*1,08 - 1)*0,38) + ((1,7725*1,74*1,08 - 1)*0,02) + (0,08*0,57) =
0,0274 + 0,3341 + 0,0466 + 0,0456 = 0,4537
45,37%

3rd builder:
5 exposed
((1,7725*1,1 - 1)*0,03) + ((1,74*1,1 - 1)*0,38) + ((1,7725*1,74*1,1 - 1)*0,02) + (0,1*0,57) =
0,0285 + 0,3473 + 0,0479 + 0,057 = 0,4807
48,07%

4th builder:
6 exposed, DA, BS
((1,7725*1,12 - 1)*0,09) + ((1,74*1,12 - 1)*0,44) + ((1,7725*1,74*1,12 - 1)*0,36) + (0,12*0,11) =
0,0887 +  0,4175 + 0,8835 + 0,0132 = 1,4029
140,29%

5th builder:
7 exposed, DA, BS
((1,7725*1,14 - 1)*0,09) + ((1,74*1,14 - 1)*0,44) + ((1,7725*1,74*1,14 - 1)*0,36) + (0,14*0,11) =
0,0919 + 0,4328 + 0,9057 + 0,0154 = 1,4458
144,58%

6th builder:
10 exposed, DA
((1,7725*1,2 - 1)*0,27) + ((1,74*1,2 - 1)*0,12) + ((1,7725*1,74*1,2 - 1)*0,18) + (0,2*0,43) =
0,3043 + 0,1306 + 0,4862 + 0,086 = 1,0071
100,71%

The rest of the fight:
10 exposed
((1,7725*1,2 - 1)*0,03) + ((1,74*1,2 - 1)*0,38) + ((1,7725*1,74*1,2 - 1)*0,02) + (0,2*0,57) =
0,0338 + 0,4134 + 0,0540 + 0,114 = 0,6152
61,52%

 

60 sec fight:

39 builders
(0,4269 + 0,4537 + 0,4807 + 1,4029 + 1,4458 + 1,0071 + 0,6152*33) / 39 = 25,5187 / 39 = 0,6543
65,43%

24 sec fight (3 rotations):
15 builders
(0,4269 + 0,4537 + 0,4807 + 1,4029 + 1,4458 + 1,0071 + 0,6152*9) / 15 = 10,7539 / 15 = 0,7169
71,69%

10 sec fight (my rotation):
5 builders
(0,4269 + 0,4537 + 0,4807 + 1,4029 + 1,4458) / 5 = 4,21 / 5 = 0,842
84,2%

10 sec fight (start with builders):
7 builders
(0,4269 + 0,4537 + 0,4807 + 1,4029 + 1,4458 + 1,0071 + 0,6152) / 7 = 5,8323 / 7 = 0,8332
83,32%

Edited by Ciritty
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciritty    169

My god all this number porn! Going to need to tag the thread NSFW. :P 

Quick glance shows no mistakes - will look again later and think of missing factors (if any). :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ciritty    169

Damn, found a mistake!

60 sec fight:

39 builders
(0,4269 + 0,4537 + 0,4807 + 1,4029 + 1,4458 + 1,0071 + 0,6152*33) / 39 = 25,5187 / 39 = 0,6543
65,43%

​Oops! fixed it :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

Sign in to follow this  

×